سالسا رقصی است که از کشور کوبا سرچشمه گرفته اما محبوبیتش در جهان را به مهاجران پورتوریکویی مدیون است که بین سالهای 1*** تا 1930 به نیویورک مهاجرت کردند

در واقع آنها بودند که موسیقی و رقص سالسا رو به آمریکا معرفی کردند. و بعد از آن هم مردم سایر کشورها از طریق فیلم های آمریکایی با فرهنگ و موسیقی کوبا آشنا شدند. الان به جایی رسیده که تب سالسا به هند هم رسیده. اما موسیقی و رقص سالسا برای جوانان ایرانی هم جذابیت زیادی دارد.

مهتاب مقیم لندن، که سالهاست به کلاس های رقص سالسا می رود ، می گوید: "من خودم از طرفدارهای پر و پا قرص سالسا هستم و فکر می کنم نوع سازها و ریتم هایی که در آن استفاده می شود ، خیلی منحصر به فرد می باشد . جوانان ایرانی زیادی هم برای یادگیری و تمرین به کلوپ های سالسا می روند و اتفاقا خیلی خوب حرکات رو یاد گرفتند و قشنگ می رقصند.."

در رقص سالسا که دو نفر باید همدیگر رو محکم بغل کنن و با کش و قوس دادن به کمر برقصند .

سالسا کیف می ده، فانکیه و رابطه زیادی با روح آدم پیدا می کنه. به طور کلی هر رقص دو نفره ای خیلی جذابه چون باید با حرکات بدن با طرف مقابل حرف بزنی و رابطه برقرار کنی. آدم احساس می کنه آزادانه می تونه روی پیست رقص حرکت نماید."

یکی از شاگردان کلاس رقص ، رقص سالسا رو به چاشنی غذا تشبیه کرد و گفت: "سالسا مثل یک سس تند می مونه که غذا رو خوشمزه می کنه. واقعا موقع رقص به آدم خوش می گذره. وقتی آهنگ شروع می شه آدم دیوونه می شود و خود به خود می خواهد برقصد. آدم حتی می تواند تنهایی برقصد؛ مهم این است که برود وسط و برقصد."

ژاکلین که در ژنو رقص سالسا یاد گرفته است ، معتقد است : "اشکال در هدایت رقص پیش میاد. چونکه در سالسا این مرد است که رقص را هدایت می کند و به آن جهت می دهد. مشکل دیگر هم اختلاف فرهنگی است . رقص سالسا مستلزم اینه که دو طرف رقص همدیگر رو بغل کنند واین در غالب فرهنگها خیلی متداول نیست."   منبع:pnu-club.com
-----------------------------------------------------------------------------------------

منشأ سالسا

گفته می‌شود که سالسا قدمتی حدود سیصد سال دارد. این سبک که در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین رواج دارد، از کشور کوبا سرچشمه گرفته‌است. موسیقی و رقص سالسا به وسیله مهاجران پورتوریکویی که در ابتدای قرن بیستم تا سال ۱۹۳۰ به نیویورک مهاجرت کردند به آمریکا معرفی شد و پس از آن شهرت و محبوبیتی جهانی یافت.

رقص سالسا

رقصی که امروز آن را به عنوان سالسا می‌شناسند، رقصی دو نفره و پر جنب و جوش است که ترجمهٔ تحت‌اللفظی آن به معنای «سس» است. سسی که مواد تشکیل دهنده‌اش کمی موسیقی درباری اروپایی با چاشنی ریتم‌های آفریقایی و جاز آمریکایی است. رقص سالسا از هر یک از رقص‌های مامبو، چاچا، رومبا و... کمی با خود دارد. در حقیقت سالسا این ریتم‌های کوبایی را با هم پیوند داده‌است. بیشتر چاشنی‌های رقص سالسا که در طی زمان به آن اضافه شده، ریتم‌های کوبایی یا کارائیبی دارند. در رقص سالسا، چرخش از اهمیت زیادی برخوردار است.

شهرت سالسا و افراد معروف این سبک

فیلم‌های آمریکایی نقش زیادی در آشنایی مردم سایر کشورهابا فرهنگ و موسیقی کوبا به ویژه با موسیقی و رقص سالسا داشته‌اند. مارک آنتونی خواننده, آهنگساز و بازیگر پورتوریکویی - آمریکایی، یکی از بهترین خوانندگان سبک سالسا می‌باشد.
منبع:ویکی پدیا